مقالات

دستگاه بوجاری ساخت شرکت آورتین و انواع آن

دستگاه بوجاری غلات آورتین - دستگاه بوجاری آوریز

در این مطلب قصد ارائه توضیحاتی در رابطه با دستگاه بوجاری گندم را داریم. پیش از آن لازم است با مفهوم بوجاری آشنا شویم. به طور کلی منظور از بوجاری این است که توسط فرآیند غربال، انواع مختلف غلات و حبوبات را از ناخالصی هایی مانند خاک و… که در آنها وجود دارند پاکسازی کنیم.

بوجاری کردن، باعث می شود که دانه های انواع مختلف غلات مانند جو، برنج و گندم از ساقه و پوست آنها جداسازی شوند. فایده دیگر بوجاری این است که انواع تخم حشرات و آفات و علف های هرز که ممکن است مابین غلات وجود داشته باشند نیز از آنها جدا می شوند.

در گذشته این کار به صورت دستی و توسط کارگران انجام می پذیرفت.  بدین شکل که دانه های غلات مورد نظر را به هوا ریخته و به کمک وزش باد، ناخالصی های آنها جدا می شده است. اما امروزه به لطف پیشرفت هایی که در صنایع مختلف حاصل شده است، فرآیند بوجاری کردن توسط دستگاه هایی که بدین منظور ساخته می شوند، انجام می شود.

طرز کار دستگاه بوجاری و مزایای این دستگاه

طرز کار دستگاه بوجاری بدین شکل است که بالابرهایی در دستگاه بوجاری، وجود دارند که به کمک آنها غلات مورد نظر داخل دستگاه بوجاری ریخته می شوند و از طریق توزین هایی که بالای دستگاه وجود دارند این دانه ها و غلات وارد دستگاه بوجاری می شوند.

در گام اول بوجاری کردن، به کمک ویبراتور و فن دستگاه،  فرآیند جداسازی خاشاک، سنگ و به طور کلی نخاله های بزرگ از میان دانه ها انجام می شود. سپس توسط غلطک های موجود در دستگاه بوجاری،  دانه ها از نظر سایز جداسازی می شوند و دانه های ریز، کنار گذاشته می شوند.

مجددا به منظور تفکیک دانه های متوسط از دانه های درشت، فرآیند غربالگری به کمک وزش باد، لرزش و الک های مخصوص این کار، صورت می گیرد. سپس برای اینکه غلات و دانه های جدا شده ظاهر خوبی داشته باشند، بر روی غلطک های مخصوص قرار داده و پولیش داده می شوند.

کشت میزان بالایی از گندم در سراسر کشور و مورد استفاده قرار گرفتن گندم در پخت نان و برخی صنایع دیگر، در نهایت ضرورت تبدیل آن به آرد، تولید کنندگان را بر آن داشت تا اقدام به ساخت دستگاه بوجاری گندم نمایند.

به کمک دستگاه بوجاری گندم، ناخالصی هایی که در آن وجود دارد گرفته می شود و سبوس و پوسته آن جداسازی می شود.

از جمله مزایای دستگاه های مختلف بوجاری، از جمله دستگاه بوجاری گندم عبارتند از:

 • پولیش دادن دانه های مختلف از خاک و غبار
 • عرضه محصول یکدست و با کیفیت بالا
 • کاهش میزان هزینه های تولید و افزایش تولید
 • تفکیک و درجه‌بندی محصول
 • افزایش و بهبود دقت و سرعت بوجاری کردن

 ساخت دستگاه های بوجاری گندم

با توجه به اهمیت و کارایی بسیاری که دستگاه بوجاری دارد، تولیدکنندگان مختلفی اقدام به ساخت دستگاه بوجاری گندم نموده‌اند. دستگاه بوجاری بر اساس مکانیسمی که در  ساخت آن به کار رفته است دارای انواع مختلفی می باشد. از جمله دستگاه های بوجاری می توان به دستگاه بوجاری ویبره، مغناطیسی و لیزری اشاره کرد.

در ساخت این دستگاه از قطعات گوناگونی استفاده شده است و دارای بخش های مختلفی می باشد. از جمله قسمت های دستگاه بوجاری عبارتند از:

 • شاسی
 • مخزن
 • محفظه باد
 • واحدهای غربالگری
 • استوانه های دارای حفره که تفکیک نمودن دانه ها در این بخش انجام می شود
 • الکتروموتور

شرکت آورتین، با تجربه‌ترین سازنده دستگاه بوجاری گندم در کشور است. این مجموعه به کمک متخصصین توانمند خود در راستای رفع نیاز مشتریان حرکت کرده و محصولات با کیفیت بالا و در عین حال قیمت مناسب و منصفانه‌ای را تولید و عرضه می نماید.

نکات مهم در رابطه با خرید دستگاه بوجاری

قبل از اقدام به خرید هر محصولی، لازم است اطلاعاتی در رابطه با آن محصول کسب کنیم تا خرید مناسبی داشته باشیم. در رابطه با خرید دستگاه بوجاری نیز باید به نکاتی توجه داشته باشیم. از جمله نکاتی که توجه به آنها لازم است عبارتند از:

 • توجه به کیفیت دستگاه
 • داشتن گارانتی
 • دارا بودن خدمات پس از فروش
 • توجه به ظرفیت دستگاه متناسب با تولید
 • توجه به تعداد الکهای دستگاه بوجاری
 • دارا بودن فن

با توجه به اهمیت بالای فرآیند بوجاری، باید بدین منظور از دستگاه های بوجاری تخصصی استفاده نمود. استفاده از دستگاه حرفه ای بوجاری باعث افزایش سرعت این فرآیند و دقت بالای آن می شود. لذا در هنگام خرید و سفارش دستگاه بوجاری، حتما از تخصص و تجربه سازنده دستگاه مورد نظر، اطمینان حاصل نمایید.

دستگاه بوجاری گندم شرکت آورتین بر اساس آخرین استانداردهای روز دنیا ساخته شده است. لذا می توانید با اطمینان خاطر از این شرکت معتبر، دستگاه مورد نظر خود را خریداری نمایید. دستگاه بوجاری شرکت آورتین با توجه به میزان رطوبت و همچنین ضایعاتی که در غلات وجود دارد دارای ظرفیت های گوناگونی می باشد. این ظرفیت ها متناسب با نوع دستگاه بین 20 تا 200 تن در ساعت هستند.

شرکت آورتین  برای جدا کردن گندم و جو و… از بذر علف‌های هرز، تخم حشرات و انواع آفت‌ها و دیگر ناخالصی های نامطلوب از دستگاه بوجاری بهره مند است. این دستگاه با توجه به رطوبت و درصد ضایعات موجود در غلات دارای ظرفیت های متنوعی (از 20 تا 200 تن در ساعت)بسته به نوع دستگاه  بوده و این تنوع ظرفیت ها را مدیون درام و موتورهای دوگانه و سیستم دوران و مارپیچ های انتقال مواد است. این شرکت انواع مختلف دستگاه بوجاری گندم و زیره را با قیمتی مناسب در اختیار مشتریان قرار می دهد. در ادامه این مقاله انواع محتلف دستگاه بوجاری و نحوه عملکرد آن شرح داده میشود.

موارد کاربرد دستگاه بوجاری:

ماشین بوجاری برای جدا کردن ضایعات درشت موجود در غلات با ظرفیت بالا قبل از ذخیره در سیلوهای نگهداری یا کشتی های حمل غلات مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از دستگاه بوجاری برای تصفیه قسمت های اضافی غلات و حبوبات مانند ساقه ، پوست و ضایعات از ناخالصی ها استفاده می شود. بدیهی است که غلات تمیز شده با سرعت بیشتری خشک شده و هزینه های نگه داری و حمل آنها کاهش می یابد.

انواع دستگاه های بوجاری ساخت شرکت آورتین

شرکت آورتین بنا به فعالیت گسترده در این زمینه دستگاه های زیر را تولید می کند.

دستگاه بوجاری دوار

 بوجاری دوار (200 تن در ساعت)

دستگاه بوجاری آویز مدل ARG150

بوجاری آویز مدل ARG150

بوجاری آویز مدل ۱۵۰ به همراه سپراتور هوایی

بوجاری آویز مدل ۱۵۰ به همراه سپراتور هوایی

بوجاری 5 طبقه آویز جهت صنایع خوراک میگو

بوجاری 5 طبقه آویز جهت صنایع خوراک میگو

دستگاه بوجاری ویبره موتور بغل مدل AVS150
دستگاه بوجاری ویبره موتور بغل مدل AVS150

دستگاه شن گیر - بوجاری

دستگاه شنگیر – بوجاری

نحوه عملکرد دستگاه بوجاری

ماشین بوجاری به دلیل داشتن غربال هایی در سایزهای مختلف و باد ایجاد شده توسط فن در چند مرحله  پی در پی اضافات محصول را گرفته و در آخر محصول نهایی را برای استفاده به صورت کاملا پاک شده تحویل می دهد.
اساس کار دستگاه بوجاری به دو بخش عمده تقسیم می گردد. دربخش اول توسط فن، باد دمیده می شود و با توجه به وزن اضافات و محصول مورد نظر، ناخالصی ها زدوده می شوند و سپس در چند مرحله سرند کردن سایر موارد اضافی مانند علف های هرز ، خاشاک ، برگ و ساقه و … با توجه به اندازه دانه  از آن جدا می شوند.

ماشین بوجاری انواع گوناگونی دارد  و این تنوع به دلیل نوع محصول و نحوه ناخالصی های آن است اما وجه مشترک این دستگاه ها پاک سازی محصول موررد نظر از ناخالصی است .انواع پر کاربرد دستگاه بوجاری متعلق به حبوبات ، غلات ،  تخمه ،  گندم ،  کنجد و برنج هستند .

جهت سفارش محصولات شرکت آورتین و اطلاع از قیمت بوجاری صنعتی  و نحوه کار بوجاری حبوبات می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید. در پایان شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر دستگاه های ساخته شده توسط شرکت آورتین و از جمله فیلتر جت و نحوه عملکرد آن به این مقاله در  بخش دانشنامه سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید