مقالات

سیستم‌های تهویه و جمع‌آوری گردوغبار- فیلترجت ها

گردوغباری که در سیلوهای گندم ایجاد می‌شود از لحاظ قطر ذرات و  نوع آن دارای طیف وسیعی می‌باشد. قطر ذرات غبارهای مزبور از یک میکرون تا بیش از صد میکرون را در بر می­‌گیرد و انواع آن بیشتر از مواد معدنی و آلی می‌باشد. این گونه غبارات ممکن است بر اثر ریزش گندم روی چاله تخلیه، ریزش روی نقاله‌ها، ریزش روی دستگاه‌های تمیز کننده یا ریزش در  هنگام صاردات ایجاد شود، که تمایل به پراکندگی در فضای اطراف خواهد داشت. عدم جمع آوری این ذرات سبب سنگین شدن  سازه‌های فلزی، خوردگی و آسیب‌پذیری ماشین‌آلات و به ویژه سیستم‌های الکترونیکی شده، محیط کار را نامناسب نموده و به طوری که در مقاله مربوط به بالابرهای قاشقکی اشاره شد، چنانچه در مخلوط با هوا از حد معینی تجاوز نماید، بر اثر جرقه ایجاد انفجار خواهد نمود. تجهیزاتی که برای تهویه و جمع آوری گرد و غبار به کار می‌رود شامل هواکش‌ها؛سیکلون‌ها و فیلترجت‌ ها و مکنده‌های هوای می‌باشد.

هواکش‌­ها

هواکش‌های صنعتی به منظور جابه‌جایی هوا و جلوگیری از تجمع و یا بالارفتن درصد میزان گردوغبار در هوا مورد استفاده قرار می­گیرند. تعداد این گونه هواکش‌ها بستگی به ظرفیت آن خواهد داشت، لیکن هواکش‌های مورد استفاده باید از نوع ویژه انتقال گردوغبار باشد.

سیکلون‌ها

سیکلون‌ها که تجهیزاتی ساده، ارزان و دارای بازدهی  مناسب برای جداسازی ذرات  غبار  با قطر بیش از 20 میکرون می‌باشد،  برای جمع ‌آوری گردوغبار سیستم‌های تمیزکننده اولیه و ثانویه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

فیلترجت‌ ها

فیلترجت‌ ها که تجهیزاتی بزرگتر و دقیق‌تر از سیکلون‌ها هستند نسبت به رطوبت و درجه حرارت حساس می‌باشند. این گونه دستگاه‌ها برای جداسازی ذرات گردوغبار با قطر کمتر از 10 میکرون به منظور گردآوری گردوغبار  در محل‌های مختلف مانند محل ریزش گندم روی نقاله‌ها، به داخل بالابر‌ها و باسکول‌های طبقاتو همچنین در محل ریزش غلات به داخل کندو‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیستم عملکرد:

در این دستگاه جداسازی مواد اولیه از هوا در سیکلون توسط نیروی گریز از مرکز انجام می­شود. در گام بعدی کیسه ­های فیلتر ساخته شده از منسوج بافته نشده، گرد و غبار را جمع آوری می­ کنند و هوای تمیز از طریق عبور از کیسه­ ها به سمت بیرون هدایت می ­شود. فیلترها باید در فواصل زمانی معین یا بر حسب نیاز  به وسیله هوای برگشت فشرده و یا با ارتعاشات، تکانده شده و گردوغبار از قسمت پایین آن خارج شود.
غبارها و خاک‌های جمع شده در قسمت پایین فیلترها توسط پمپ‌های خاک به درون نقاله حلزونی وارد شده و به وسیله بالابرهای مخصوص خاک که از نوع  ضدانفجار هستند به نقاله حلزونی دیگر و نهایتا به کندوهای اختصاصی در برج صادرات و یا به مخزن فلزی مستقر در محوطه سیلو انتقال می‌یابند و پس از پرشدن به وسیله کامیون‌های مخصوص به خارج سیلو حمل می‌شوند.

انتخاب فیلترجت‌ ها

انتخاب فیلترجت و سطح موثر آن باید با توجه به راندمان و ظرفیت موردنیاز، عدم گرفتگی در حین کار بعلت تراکم غبارها در آن، مقاومت در برابر سائیدگی و عدم وجود اشکالات مکانیکی ناشی از طراحی و ساخت انجام می‌شود.

مشخصات فنی

  • شکل فیلترها ممکن است از نوع استوانه‌ای یا مکعب مستطیل باشد، لیکن فیلترهای استوانه‌ای شکل ارجح هستند.
  • جنس بدنه فیلتر از فولاد استاندارد  با حداقل ضامت 3 تا 5 میلیمتر متناسب با مورد مصرف انتخاب می‌شود.
  • فیلترها مجهز به مانومتر برای نشان دادن افت فشار در کیسه‌ها به منظور آگاهی از عملکرد آن می‌باشند.
  • جنس کیسه‌ها به گونه‌ای انتخاب می‌شود که ضمن دارا بودن گیرایی لازم از دوام قابل قبولی نیز برخوردارند.
  • فیلترها مجهز به سیستم کنترل کننده و تنظیم زمام تمیز کردن هستند.
  • تمیز کردن کیسه فیلترها با شوک ضربه‌ای هوای فشرده برگشتی به داخل کیسه‌ها صورت می‌گیرد و یا اینکه به وسیله سیستم ارتعاشی، گردوخاک چسبیده به جداره بیرونی کیسه‌ها به تناوب تکانده شده و به تدریج از آن خارج می‌شود.
  • رطوبت ذرات غبار از 20 درصد حجمی زیادتر نمی‌شود، زیرا فیلترها مسدودشده و عمل نخواهند کرد.
  • گردوغبار جداشده از فیلترها به وسیله نقاله حلزونی به مخزن گردوغبار هدایت می‌شود. حجم این گونه مخازن باید متناسب با دفعات تخلیه آن تعیین شود و برای جلوگیری از خوردگی از بتن ساخته شود.
    مخزن جمع آوری گردوغبار در خارج از برج کار با برج ماشین‌آلات ساخته شده و دارای سایبان است.

هم‌چنین می‌توانید برای مشاهده اصلاعات فنی دستگاه فیلترجت ساخت شرکت آورتین به توضیحات این دستگاه در صفحه محصولات شرکت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید