مقالات

دستگاه شن گیر – بوجاری چیست و نحوه کار آن به چه صورت است

دستگاه شن گیر - بوجاری

از دستگاه شن گیر – بوجاری جهت جداسازی سنگ، شن و ضایعات سبک شیشه یا فلز از غلات و حبوبات بر اساس وزن آنها استفاده می شود. طراحی و بهره برداری از شن گیر مستلزم وجود دانش فنی اختصاصی در این زمینه بوده که شرکت آورتین با تجربه سه دهه فعالیت، نام خود را به عنوان یکی از شرکتهای بزرگ در این زمینه به ثبت رسانده است.

این دستگاه متشکل از دو طبقه است، ابتدا مواد بر روی صفحه غربالگری لرزان بالایی قرار می ­گیرد و به وسیله جریان هوا طبقه بندی می­ شود. با استفاده از این دستگاه علاوه بر شن گیری می ­توان گندم سبک را از سنگین جدا کرد که در نهایت هر کدام از خروجی ­های  مخصوص خارج می شوند. به ­منظور اینکه گندم نسبت به شن در حالت شناور قرار گیرد و راندمان افزایش یابد، باید خلاء نسبی ایجاد شود و ارتباط خروجی­ شن و خروجی­ های گندم سبک و  سنگین با محیط بیرون به­ وسیله دریچه های لاستیکی کنترل شود.

در ورودی دمپر و فنر عمل توزیع بار روی توری طبقه اول را قرار می دهند. ظرفیت و کارآیی دستگاه نسبت به حجم و سطح اشغال شده آن بسیار بالاست. در واقع میزان مکش هواکش که عمل شناور کردن گندم را انجام می دهد توسط دمپر مدرج مخصوص و شیب دستگاه نیز توسط جک پیچی دو طرفه انجام می شود. همچنین میزان میزان نیروی وارده از طرف موتورهای ویبره تعبیه شده  روی دستگاه که قابلیت تنظیم و تثبیت دارد، تغییر می کند . مکش گرد و غبار و دیگر ذرات معلق توسط سیستم تهویه مرکزی انجام می شود. این دستگاه در صنایع غذایی، پاک کردن غلات، آرد و آسیاب سمولینا، تهیه کاکائو و قهوه و کارخانجات تولید روغن، مالت و ذرت مورد استفاده قرار می ­گیرد. این تنظیمات برای دسترسی به راندمان بهتر شن گیری در دستگاه پیش بینی شده است.

مزیت ­های دستگاه شن ­گیر – بوجاری عبارتند از:

  • ظرفیت و کارایی بالا در عین کم مصرف بودن
  • تعمیر و نگهداری بسیار ساده
  • استحکام و مقاومت، طول عمر بالا
  • عملکرد بدون گرد و خاک
  • شرایط کاری آرام
  • امکان تمیز کردن آسان

دستگاه های شن گیر- بوچجاری مورد استفاده در شرکت آورتین مدل ADS10 و ADS20 از نوع تفکیک­ کننده بوده که در جدول زیر مشخصات این دستگاه ها آورده شده است.

قدرت موتور ویبره (کیلووات) گنجایش (تن/ ساعت) مدل
35/0 8 ADS10
35/0 15 ADS20

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات  در مورد فیلتر جت،  از مقاله فیلتر جت چیست و نحوه کار آن به چه صورت است؟  دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید